Gaziantep

Seyahat için hazır mısınız?

GaziantepTürkiye’nin en eski kentlerinden biri. Kuzeyinde Kahramanmaraş, güneyinde Kilis, batısında Osmaniye, doğusunda Şanlıurfa ile çevrili olan kentin tarihi İlk Çağlar’a kadar uzanıyor. İlk kurulduğunda Babil yönetimi altında kalan Gaziantep’in Medler, Asurlular, Persler, Bizanslılar ve Osmanlar gibi pek çok ulusa ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Ticaret yollarının üzerinde bulunması ve liman kentlerine yakınlığı nedeniyle yüzyıllardır önemli bir konuma sahip olan kent Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nin en gelişmiş şehri olarak gösteriliyor. Zengin tarihi, muhteşem mutfağı ve benzersiz yerel sanatlarıyla dikkat çeken Gaziantep, Türkiye’nin önemli turistik merkezleri arasında.

Gaziantep, 2 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık sekizinci şehri. Tarihi İlk Çağlar’a kadar uzanan şehirde en eski yerleşme Gaziantep’in yakınlarında bulunan Dülük’te başladı. Kent Babiller, Hititler, Komagene Uygarlığı, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptı.

Romalılar Dönemi’nde Latince Toroslar’ın karşısındaki Antakya anlamına gelen Antiochia ad Taurum olarak adlandırılan kent, Araplar tarafından ele geçirilince ‘pınarı bol anlamına gelen’ Ayıntap olarak anılmaya başladı.

Osmanlı Dönemi’nde uzun yıllar Halep Eyaleti’ne bağlı bulunan Gaziantep, Arap kültüründen çok Osmanlı kent kültürü etkisi altında kaldı. I. Dünya Savaşı’nda Fransız birliklerine karşı direnen Antep halkı sayesinde şehir, ‘Gazi’ unvanını elde etti. Şehir 1987 yılında çıkarılan 3398 sayılı kanun ile büyükşehir oldu.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Türkiye’nin sanayisinde ve ticaretinde oldukça önemli bir yere sahip olan Gaziantep bu özelliğinin yanında benzersiz el sanatları, mutfağı, zengin tarihi ve müzeleriyle de ön plana çıkıyor.

1. Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti, Gaziantep’in Nizip ili Belkıs Köyü’nde yer alıyor. 80 bin nüfusu ile döneminin en büyük kentlerinden biri olan bu antik kent ilk olarak Büyük İskender’in generallerinden biri olan Selevkos Nikator tarafından kuruldu. Kurucusunun adıyla anılan kent Roma hakimiyetine girdikten sonra Latince köprü anlamına Zeugma adını aldı. Antik kentte Antik Çağ’a ait en önemli mozaikler, heykeller, kabartmalar ve mezar taşları bulunuyor. Müze dünyada özellikle ‘Çingene Kız’ mozaiğiyle tanınıyor.

2. Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi, kentin simgelerinden biri. İlk olarak Roma Dönemi’nde bir gözetleme kulesi olarak yapılan kale, bugünkü şeklini Bizans Dönemi’nde aldı. Alleben Deresi’nin güney kenarında, bulunan kale şehrin en önemli cazibe merkezlerinden.

3. Dülük Antik Kenti

Türkiye’de yaşanılan en eski kentlerden biri olan Dülük Antik Kenti, Gaziantep merkeze 10 km mesafede konumlanıyor. Dülük Baba Tepesi’nde yer alan kent Dolikhe ve Dolicheadlarıyla da biliniyor. Tarih boyunca Hititler, Persler gibi pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan kentte bilinen en eski matematik işlemlerine rastlanırken, dün­yada bilinen yeraltına inşa edilen Mithras Tapınakları­’nın (Mithraeum) en büyüğü de bulunuyor.

4. Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Gaziantep’in en önemli müzelerinden biri. Antep’in eski kent dokusuna sahip Bey Mahallesi Hanifioğlu Sokak’ta yer alan müze, 1900’lü yıllarda inşa edilmiş bir konağın içinde bulunuyor. 1985 yılında iş adamı Sayın Hasan Süzer tarafından satın alınıp restore edilen müze bir etnografya müzesi olarak kullanılmak şartıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlandı. Müzede yerel halkın gündelik ev yaşantısı, geleneksel kıyafetleri ve kültürüne ait eşyalar sergileniyor.

5. Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı, şehrin en eski alışveriş bölgelerinden biri. Hanlar Bölgesi’nde yer alan çarşıda yüzlerce yıllık geçmişe sahip el sanatlarından biri olan bakır işçiliğine ait atölyeler ve dükkanlar yer alıyor. Bunun yanında çarşıda baharat, kutnu kumaşı, yemeni gibi birçok yöresel ürün de bulunuyor.

6. Rumkale

Gaziantep’in önemli turistik yerlerinden biri olan Rumkale, Yavuzeli İlçesi’ne bağlı Kasaba Köyü’nde yer alıyor. Yapıldığı döndemde Şanlıurfa ile Gaziantep arasında sınır oluşturan kaleye günümüzde üç yanı baraj gölüyle çevrili olması bakımından teknelerle ulaşılıyor.

7. Medusa Cam Eserleri Müzesi

Gaziantep Kalesi altında bulunan Medusa Cam Eserleri Müzesi, şehrin ilk özel müzesi. Eski bir Antep evinin restore edilmesiyle oluşturulmuş müzede Roma Dönemi’nden, İslam tarihinden kalan eserlerle cam,porselen ve el işi ürünlerden oluşan 1500’e yakın obje sergileniyor.

8. Zincirli Bedesten

Gaziantep’e gelen turistlerin sıklıkla uğradığı noktalardan biri Zincirli Bedesten (Kara Basamak Bedesteni), 1718’de Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırıldı. Uzun yıllar kasaplara ev sahipliği yapan bedesten 2008’de restore edildi. Zincirli Bedesten günümüzde baharat, turistik ve yerel eşyalarla dolu 80 dükkanıyla hizmet veriyor.

9. Tarihi Antep Evleri

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Gaziantep Tarihi Antep Evleri ile de ünlü. Yaz aylarının sıcak geçmesi nedeniyle kesme taştan yapılmış olan bu evler Gaziantep’in özellikle Bey Mahallesi’nde bulunuyor. İki kattan oluşan ve geniş bir avluya sahip olan evlerin çoğu günümüzde butik otel olarak kullanılıyor.

10. Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Türkiye kurulmuş ilk mutfak müzesi olan Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Kalesi’nin güneyinde bulunuyor. Dünyaca ünlü Gaziantep mutfağını, mutfak kültürünü, kullanılan araç ve gereçleri tanıtmak için kurulmuş olan müze pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebiliyor.

Bunun yanında kentte Boyacı CamiiGaziantep Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin en büyük parkıdır olan Yeşilvadi ParkıGaziantep Mevlevihanesi Vakıf MüzesiAziz Bedros Kilisesi diğer gezilecek yerler arasında.

Yukarıdaki metinler https://gezievreni.com/gaziantep-gezi-rehberi/ sitesinden alıntılanmıştır.