Akçakoca

Seyahat için hazır mıyız?

Yolunuz Düzce’nin şirin sahil kasabası Akçakoca’ya düştüyse oldukça güzel bir gün geçirebilirsiniz. İsterseniz ilçe merkezinde denize girip serinleyebilir, istersenizde ilçenin doğal ve tarihi güzelliklerini keşfedip, sahilde yemeğinizi  yerken güneşin batışını izleyebilirsiniz.

Akçakoca tarihinde biraz bahsetmek gerekirse, Akçakoca’nın tam olarak kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. Tahminlere MÖ.1200 lü yıllarda, bölgeye ilk gelenlerin, Track ve Frig’ler olduğu sanılıyor. Frigler bölgede uzun süre egemenlik kurmuşlar. MÖ. 650 yıllarında, Lidya’lıların güçlenmesiyle, bölge onların egemenliği altına girmiş. Lidya’lılar merkeze yerleşerek, burada “Dia” isimli bir kent kurmuşlar. Dia, parlak anlamına geliyor. Uzun süre, buradaki yerleşim, Dia olarak anılmış. Daha sonra, bölgede Bizans’lıların egemenliği görülür. Poly (şehir) anlamına gelen, sözcük eklenerek, şehrin adı “Diapolis” olur. Yani parlak şehir.

Akçakoca ilçesinde görülmesi gereken başlıca yerler;

  1. Ceneviz Kalesi
  2. Merkez Cami
  3. Çuhallı Plajı
  4. Aktaş Şelalesi
  5. Balıkçı Barınağı
  6. Fakıllı Mağarası

Akçakoca’da Nerede Yemek Yenir?

Akçakoca’ya gelmişken sahil boyunca yer alan balık restaurantlarında yemeğinizi yiyebilirsiniz. Fiyatlar normal sayılır. Tercih edebileceğiniz 2-3 tane restaurantı sizler sizin yazıyorum.

  • Hamsi Restaurant

2001 tarihinde alkolsüz balık lokantası olarak hizmet veren mekan balığını yerden size eşsiz bir deniz manzarası sunuyor. Özellikler akşam saatleri olduça yoğun olan mekana gitmeden  önce rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Akçakoca Nerede ve Nasıl Gidilir?

  • Düzce’den Ulaşım

Akçakoca Düzce iline bağlı Karadeniz kıyısında yer alan bir ilçedir. Düzce’ye 37 km uzaklıkta yer alan ilçeye yeşilliklerin arasında yer alan çift şerit hafif virajlı yollarda seyrederek ulaşabiliyorsunuz.

  • İstanbul’dan Ulaşım

İstanbul gelmek isteyenler Karadeniz sahil yolunu tercih edebilir ama o yol pek rahat bir yol değil. Otoboyu tercih etmenizi öneriyorum. İstanbul- Akçakoca arası 252 km’dir.

  • Ankara’dan Ulaşım

Ankara’dan gelmek isteyenler ise İstanbul yönünde, gerek otobandan ve gerekse E-5 karayolundan ilerlediğinizde, Düzce’ye varmadan hemen önce Akçakoca’ya dönmeniz gerekiyor. Ankara – Akçakoca arası 273 km’dir.

Yukarıdaki bilgiler : https://aroundtogether.com/turkiye/karadeniz/duzce/akcakoca-gezi-rehberi/ internet sitesinden alınmıştır.